شرکت تولید نمک طعام سیرجان در سال 1362 تاسیس گردیده و در دو بخش صنعت و معدن فعالیت دارد .

معدن : این شرکت بهره بردار معدن نمک آبی کفه خیر آباد سیرجان می باشد که با ساخت حوضچه های مصنوعی به مساحت دویست هکتار که فوندانسیون آن ها از نمک بوده ، محلول نمک اشباع را که در اثر بارندگی در اطراف حوضچه ها جمع شده و فاقد املاح نامحلول می باشد توسط پمپ های مخصوص به داخل حوضچه هدایت نموده که پس از مدتی در اثر تابش نور خورشید این محلول به کریستال های نمک با خلوص98%تبدیل می گردد . این کریستال ها دارای رطوبتی معادل 3 الی 4  درصد می باشند و توسط ماشین آلات مخصوص برداشت و در کنار معدن دپو می گردد .

صنعت : این شرکت دارای دو کارخانه تولید نمک می باشد :

.

کارخانه نمک ریفان و پارسا : این شرکت دارای کارخانه تصفیه نمک به ظرفیت روزانه 200 تن انواع نمک تصفیه می باشد که در سال 1379 در زمینی به مساحت 60000 متر مربع و زیر بنای 8000 متر مربع  با ماشین آلات خارجی نمک را کاملا تصفیه و پس از افزودن یدات پتاسیم و سایر آنتی کیک های مجاز در بسته بندی (500 ، 700، 1000 گرمی ) و بسته های 25 و 35 کیلو گرمی بنام  نمک تصفیه ید دار ریفان و پارسا در بازار داخل عرضه می دارد .

این نمک دارای درجه خلوص حداقل 3/99 درصد می باشد و در بسته بندی های مختلف به بازار جهانی صادر می گردد .

شایان ذکر است که این شرکت دارای پروانه بهره برداری از وزارت صنایع و پروانه ساخت از وزارت بهداشت و پروانه کاربرد علامت استاندارد از موسسه ملی استاندارد ایران و همچنین دارنده اولین گواهی ایزو 9002 می باشد .

چرا نمک تصفیه شده ریفان ؟

نمک معمولی که پس از انفجار کوه نمک مستقیما بسته بندی  و عرضه می گردد حاوی مواد غیر خوراکی حاصل از انفجار ، سیلیس ، سولفات ها ، منیزیم و گچ می باشد که عامل بسیاری از بیماری های خطرناک و سنگ کلیه است .